Post by SurferGirl on Feb 8, 2014 16:39:29 GMT -8
Here is the final medal count for the Sochi games. Beware, because of the 12 hour time difference, there may be some spoilers. Read at your own risk!
Final Medal Count:
country (total) gold-silver-bronze
Russia (33) 13-11-9
United States (28) 9-7-12
Norway (26) 11-5-10
Canada (25) 10-10-5
Netherlands (24) 8-7-9
Germany (19) 8-6-5
Austria (17) 4-8-5
France (15) 4-4-7
Sweden (15) 2-7-6
Switzerland (11) 6-3-2
China (9) 3-4-2
South Korea (8) 3-3-2
Czech Republic (8) 2-4-2
Slovenia (8) 2-2-4
Japan (8) 1-4-3
Italy (8) 0-2-6
Belarus (6) 5-0-1
Poland (6) 4-1-1
Finland (5) 1-3-1
Great Britain (4) 1-1-2
Latvia (4) 0-2-2
Australia (3) 0-2-1
Ukraine (2) 1-0-1
Slovakia (1) 1-0-0
Croatia (1) 0-1-0
Kzakhstan (1) 0-0-2
USA Medals
Gold
Silver
Bronze
Australia Medals
Silver
Bronze
Final Medal Count:
country (total) gold-silver-bronze
Russia (33) 13-11-9
United States (28) 9-7-12
Norway (26) 11-5-10
Canada (25) 10-10-5
Netherlands (24) 8-7-9
Germany (19) 8-6-5
Austria (17) 4-8-5
France (15) 4-4-7
Sweden (15) 2-7-6
Switzerland (11) 6-3-2
China (9) 3-4-2
South Korea (8) 3-3-2
Czech Republic (8) 2-4-2
Slovenia (8) 2-2-4
Japan (8) 1-4-3
Italy (8) 0-2-6
Belarus (6) 5-0-1
Poland (6) 4-1-1
Finland (5) 1-3-1
Great Britain (4) 1-1-2
Latvia (4) 0-2-2
Australia (3) 0-2-1
Ukraine (2) 1-0-1
Slovakia (1) 1-0-0
Croatia (1) 0-1-0
Kzakhstan (1) 0-0-2
USA Medals
Gold
- Mikaela Shiffrin, Women's Slolom Alpine Skiing (2/21)
- Maddie Bowman, Women's Halfpipe Freestyle Skiing (2/20)
- Ted Ligety, Men's Giant Slalom Alpine Skiing (2/19)
- David Wise, Men's Halfpipe Freestyle Skiing (2/18)
- Meryl Davis and Charlie White, Mixed Ice Dance Figure Skating (2/17)
- Joss Christianson, Men's Slopestyle Freestyle Skiing (2/13)
- Kaitlyn Farrington, Women's Halfpipe Snowboarding (2/12)
- Jamie Anderson, Women's Slopestyle Snowboarding (2/9)
- Sage Kotsenburg, Men's Slopestyle Snowboarding (2/8)
Silver
- Team, Men's 5000 Meter Relay Short Track Speedskating (Eduardo Alvarez, Jordan Maline, John Celski, Christopher Creveling) (2/21)
- Team, Women's Ice Hockey (2/20)
- Lauryn Williams and Elana Miles, Women's Two-Man Bobsled (2/19)
- Andrew Weibrecht, Men's Super G Alpine Skiing (2/16)
- Noelle Picas-Pace, Women's Individual Skeleton (2/14)
- Gus Kenworthy, Men's Slopestyle Freestyle Skiing (2/13)
- Devin Logan, Women's Slopestyle Freestyle Skiing (2/11)
Bronze
- Team, Men's Four-Man Bobsled (Steve Holcomb, Steve Langton, Curt Tomasevicz, Chris Fogt) (2/23)
- Aja Evans and Jamie Greubel, Women's Two-Man Bobsled (2/19)
- Alex Deibold, Men's Cross Snowboarding (2/18)
- Steve Holcomb and Steve Langton, Men's Two-Man Bobsled (2/17)
- Bode Miller, Men's Super G Alpine Skiing (2/16)
- Matthew Antoine, Men's Individual Skeleton (2/15)
- Nicholas Goepper, Men's Slopestyle Freestyle Skiing (2/13)
- Kelly Clark, Women's Halfpipe Snowboarding (2/12)
- Erin Hamlin, Women's Luge (2/11)
- Julia Mancuso, Women's Super-Combined Alpine Skiing (2/10)
- Mixed Team, Figure Skating (Meryl Davis, Jeremy Abbott, Gracie Gold, Marissa Castelli, Jason Brown, Charlie White, Ashley Wagner, Simon Shnapir) (2/9)
- Hannah Kearney, Women's Moguls Freestyle Skiing (2/8)
Australia Medals
Silver
- David Morris, Men's Arials Freestyle Skiing (2/17)
- Torah Bright, Women's Halfpipe Snowboarding (2/12)
Bronze
- Lydia Lassila, Women's Aerials, Freestyle Skiing (2/14)